Ergonomi Eğitimi Nedir? Ekşioğlu OSGB Ergonomi Eğitimleri

Ergonomi eğitimi, işyerlerinde personelin çalışma koşullarının iyileştirilmesi adına yapılması gerekenleri içeren işlemleri ifade eder. Ergonomi, bireylerin çevresel uyumu olarak açıklanabilir. İş yaşamında da önemli bir yere sahip olan ergonomi, bireylerin iş verimini arttırır.

Tüm dünyada sağlık ve kaza nedeniyle meydana gelen 3 günden uzun süreli devamsızlıkların üçte birinden fazlası ‘elle ya da vücutla çalışma işleminden kaynaklanıyor. Bu nedenle iş yerlerinde ergonomiye önem vermek gerekiyor.

Ergonomi eğitimi ve temel hedefleri nelerdir?

Kaza ve yaralanmaları önlemek
Yorgunluğu ve insan vücudunun aşırı kullanımını önlemek
Kazaya bağlı olan tazminatları minimum düzeye indirmek
İş ve çalışma verimliliğini maksimum düzeye çıkarmak,
Konforu ve iş üretkenliği arttırmak.

4857 Sayılı İş  Kanununda İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili işveren, çalışanın sağlığını ve güvenliğini korumak amacıyla  kas iskelet risklerinin belirlenmesi ve  önlenmesi için, ergonomi  eğitimi ve ergonomik iyileştirmeleri  yapma ve  her türlü önlemi alma konusunda yükümlü kılınmıştır.

Şirketler İçin Ergonomi Eğitimi Önemi

Personelin çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve personelin de iş ortamında dikkat etmesi gereken hususları biliyor olması gerekmektedir. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak iş ortamına uyum sağlamak günümüzün önem arz eden bir gerekliliğidir. Ergonomi eğitimi konusunda şirketinize çözüm ortaklığı sağlayacak profesyonel bir destek arayışında iseniz ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Ekşioğlu OSGB Ergonomi Eğitim Konuları;

1. Zorlayıcı travmalar ve korunma yolları,
2. Doğru oturuş,
3. Gözlerin korunması,
4. Gözleri en az yoran yazı karakterleri ve renkler,
5. Çalışma sırasında gözleri kısa sürelerle dinlendirme alışkanlığı,
6. Gözlerin, kas ve iskelet sisteminin dinlendirilmesi,
7. Ara dinlenmeleri

Ergonomi hem personel sağlığını gözeten hem de iş kalitesini yükselten bir terimdir. Personellerinizin yorulmasını ve rahatsızlığını en iyi şekilde çözümlemeye yardımcı olur. İş fiziksel olarak yorucu hale geldiğinde, eğitilen kalitede iş çıkarmak zor olur. Fiziksel yıpratma sorunu ortadan kalktığında ise ürünün daha kaliteli üretilmesi sağlanabilir. Ekşioğlu OSGB ergonomi eğitimi Mavi ve Beyaz yakalı çalışanlar için ayrı gruplar halinde düzenlenir. Bu konuda sorularınıza yanıt bulmak için İletişim sayfamızı ziyaret edebilir ve bize ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın