Deprem Eğitimi

Ülkemizin % 95 ‘i deprem riski taşımaktadır.Yerleşim alanlarının dolayısıyla nüfusun çoğunluğunun deprem bölgesinde bulunması çarpık yapılaşma,toplumun bu konuda yeterli bilince ve bilgiye sahip olmaması , ülkemizde meydana gelen depremlerde can ve mal kaybının büyük boyutlarda olmasına sebep olmaktadır. Bu doğrultıda toplumsal bilinci artıkmak ve olası bir depremden en az zararla kurtulmak için kişilerin deprem eğitimi alması çok önemlidir.

1)Yatak ve oturma gruplarını (koltuk, kanepe,çekyatvb.),camkenarlarından ve üzerimize devrilebilecek cisimlerden uzakta konumlandırmalıyız. Kırılarak bizlere zarar verebilecek pencerelerin, gerekmedikçe tül ve perdelerini kapalı tutmak,mümkünse camları filmle kaplamak gibi önlemler almalıyız. Deprem tehdidi altındaki bazı ülkelerde kullanılan yöntemlerden biri, yatağın ayaklarından birine, içinde yedek terlik, fener, pil, düdük ve su bulunan naylon bir torbayı bağlamaktır.

Ekşioğlu OSGB, Deprem Haritası

2)İlk Yardım eğitimi almalı, ev, işyeri ve araçlarımızda ihtiyaç duyabileceğimiz ilk yardım malzemelerini bulundurmalıyız. Tüm acil durumlar için evlerimizde bulundurabileceğimiz temel ilkyardım malzemelerini eczanelerden temin edebiliriz.

3)Temel yangın müdahalesini öğrenmeli, yangın tahliye yolları saptamalı ve açık tutulmalarını sağlamalıyız. Ayrıca tahliye sonrasında aile fertlerinin dışarıda buluşacağı “buluşma noktası” tespit etmeliyiz.Tarih boyunca birçok deprem, ocakları, sobaları devirerek, gaz borularını kırarak, yangınlara sebep olmuştur. Yangını depremin bir parçası olarak kabul etmeli ve eğitim almalıyız. Yangın söndürme malzemelerini temin etmeli ve kullanmayı öğrenmeliyiz.

Acil Durum Seti (72 Saatlik Yeterlilik Seti)
– Su.
– Yiyecek.Kolay bozulmayacak (konserve vb.),
– İlk Yardım Seti (eczanelerde satılmaktadır),
– Pilli radyo ve yedek pilleri,
– El feneri (yedek pil ve ampulleri ile),
– Battaniye,
– Nakit para,
– Kibrit / çakmak,
– Kalem, kağıt,
– Düdük,
– Sigorta poliçeleri, bonolar, hisse senetleri, kontratlar, senetler v.b.,
– Pasaportlar, sigorta kartları, doktor kayıtları v.b.,
– Değerli ev eşyalarının envanteri, önemli telefon numaraları.

Amaç

Senaryo gereği binada deprem olması ve bina acil durum senaryosunun devreye girmesiyle bina da bulunan insanların deprem sırasında güvenli bölgelerde beklemesi ve deprem sonrasında ise güvenli bir şekilde tahliye edilmesi, acil durum toplanma alanında toplanılması ve çalışanların mevcut alımı işlemlerinin, iş güvenliği kuralları ihlal edilmeden hedeflenen süre olan 1 dakika içerisinde tamamlanması amaçlanmaktadır.

Eğitimler Hakkında Bilgi Talep Edin

Call Now ButtonHemen Ara
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?