Ergonomi Eğitimi

Ergonomi eğitimi, çalışma koşullarını iyileştirmek adına kurumlar ve personeller için oluşturulan önemli bir eğitimdir. Ergonomi bilinç eğitimi çalışma koşulları, kişilerin anatomik özellikleri ve fiziksel kapasiteleri baz alınarak çalışma ortamının verimli hale dönüştürülmesini kapsar. Böylece tüm personel daha sağlıklı ve verimli bir ortamda çalışır. Bununla doğru orantılı olarak iş verimliliği artış gösterir.

İş yerindeki ergonomik risk unsurları, alınması gereken önlemler ve sağlıklı çalışma ortamının temel ilkeleri göz önünde bulundurulur. Kas sistemi problemleri, çalışanların iş gücü kaybı yaşamasına neden olan en önemli etkenlerden biridir. Çalışma şekline bağlı olarak farklı yöntemler ile iş yerinde sağlık egzersizleri yapılabilir ya da fiziksel kuvvet gerektiren sektörlere ilişkin risk değerleri ölçümlenebilir. Ekşioğlu OSGB ergonomi eğitimleri; Sağlıklı duruş, kas ve iskelet sistemini koruma egzersizleri ve fiziksel kuvvet gerektiren işlerde omurganın korunması adına tüm detayları ele alır.

4857 Sayılı İş  Kanununda İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili işveren, çalışanın sağlığını ve güvenliğini korumak amacıyla  kas iskelet risklerinin belirlenmesi ve  önlenmesi için, ergonomi  eğitimi ve ergonomik iyileştirmeleri  yapma ve  her türlü önlemi alma konusunda yükümlü kılınmıştır.

Neden Ergonomi Eğitimi?

Dünyada birçok insanın 3 günden uzun süreli istirahat raporu bulunmasının nedenlerinin başında kas sistemi problemleri geliyor. Doğru egzersiz yönlendirmesi sağlanmayan personeller ilerleyen süreçlerde iskelet sistemi problemleri nedeniyle sağlık kurumlarına başvurmaktadır. Ergonomi bilinç eğitimi ile tüm işletmeler hem daha verimli faaliyet sürdürüyor hem de farkında olmadan birçok ek masrafı geride bırakıyor.

Ekşioğlu OSGB Bilinç Eğitimi

Ekşioğlu OSGB profesyonel kadrosu ile ergonomi eğitimleri düzenlemektedir. Ergonomi bilinç eğitimi konusunda detayları öğrenmek ve bilgi almak için iletişim sayfasına ziyaret edebilirsiniz. Ergonomi eğitimlerimizin içerikleri aşağıda yer almaktadır.

Ergonomi Eğitimi Konu İçeriği

• Bazı Kas İskelet Sistemi Rahatsızlıkları
• Bedenin uygunsuz duruşu, uygunsuz duruşlara örnekler
• Fiziksel ve işle ilgili ergonomik rahatsızlıklar.
• Kimler kişisel faktörler nedeniyle kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının geliştirilmesinde büyük bir riske sahiptir?
• Kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının belirtileri nelerdir?
• Eğer kas iskelet sistemi rahatsızlığının belirtilerini yaşıyorsanız ne yapmalısınız?
• Kas iskelet sistemi rahatsızlıklarından nasıl kaçınırsınız?

Özetle ayakta ve ağır kaldırarak çalışan mavi yakalılar için;

1) Sağlıklı duruş,
2) Yük kaldırma ve taşıma sırasında omurganın korunması,
3) Kas iskelet sistemi koruma egzersizleri.

4857 Sayılı İş Kanununda İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili aşağıdaki yönetmeliklerde işveren, çalışanın sağlığını ve güvenliğini korumak amacıyla kas iskelet risklerinin belirlenmesi ve önlenmesi için, ergonomi eğitimi ve ergonomik iyileştirmeleri yapma ve her türlü önlemi alma konusunda yükümlü kılınmıştır.

Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği’ doğrudan bedensel çalışanları ilgilendirmektedir. İş yerinde sırt ve bel incinmeleri ve ağrısı için riskleri belirleme ve azaltmayı ve çalışan sırt ve bel ağrısından korumayı amaçlamaktadır. Korunma işverene her türlü önlemi alma, korunma ve ergonomi eğitimi ve ergonomik iyileştirmeleri uygulama konusunda yükümlülükler getirilmektedir.

Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik

Madde 6 – Ekranlı araçlarla çalışmalarda, çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi ile ilgili olarak aşağıdaki hususlara uyulacaktır:
İşveren ekranlı araçlarla çalışanlara, işe başlamadan önce ve çalışma koşullarında önemli bir değişiklik olduğunda gerekli eğitimi verecek ve bu eğitimler periyodik olarak tekrarlanacaktır.

Eğitim, özellikle aşağıdaki konuları içerecektir;

1. Zorlayıcı travmalar ve korunma yolları,
2. Doğru oturuş,
3. Gözlerin korunması,
4. Gözleri en az yoran yazı karakterleri ve renkler,
5. Çalışma sırasında gözleri kısa sürelerle dinlendirme alışkanlığı,
6. Gözlerin, kas ve iskelet sisteminin dinlendirilmesi,
7. Ara dinlenmeleri

Eğitim yöntemi
Eğitim, Mavi ve Beyaz yakalı çalışanlar için ayrı gruplar halinde düzenlenir

Eğitim yeri
Ekşioğlu İş güvenliği Eğitim Salonu veya eğitim almak isteyen kurumun salonu İstanbul,Pendik,Kocaeli

Eğitimler Hakkında Bilgi Talep Edin