Temel İlk Yardım Eğitimi

Temel ilk yardım eğitimi, Hayat kurtarmanın ipuçlarını paylaşır. Ülkemizde ev kazaları, trafik kazaları ve doğal afetler gibi öngörülemeyen ani kazaların sıklıkla meydana geldiği düşünüldüğünde; hayat kurtarmaya ya da olası tehlikeleri en aza indirgemeye yönelik ilk yardım eğitiminin geniş kitleler tarafından bilinmesi özellikle daha çok önem kazanmaktadır. Temel ilk yardım eğitimi yaşamın her bir noktasında büyük bir değere sahiptir.

İlk yardım Yönetmeliğinin 16. Maddesine istinaden; Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan iş yerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlk Yardım Eğitimi” sertifikası almış “İlk yardımcının bulundurulması zorunludur.”

Belirli bir eğitimi bulunmayan kişilerin kaza sürecinde yaptıkları müdahaleler çok daha kötü sonuçların oluşmasına yol açabilmektedir. Eğer ilk yardım sertifikası sahipseniz İşyerinizde, evde, trafikte, doğada, deprem, sel felaketi vb. acil durumlarda ilk yardım gerektirecek durumlara ilk müdahaleyi yapabilirsiniz.

Temel İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

Peki ilk yardım sertifikası nasıl alınır? Sağlık Bakanlığından yetkili ilk yardım eğitim merkezimizde 16 saatlik Temel İlk yardım kursuna katılarak İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan uygulamalı ilk yardım sınavlarına girebilir ve ilk yardım sertifikası sahibi olabilirsiniz.

İlk yardım dersi ile kendiniz, yakınlarımız ve işletme çalışanları için hayat kurtarıcı müdahaleleri öğrenebilir, acil durumlarda doğru ve bilinçli uygulamalarda bulunarak insanlara yardımcı olabilirsiniz. Eğitimlerimiz Sağlık Bakanlığından onaylı Sertifikalı İlk Yardım Eğitmenleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Eğitimin etkinliği ve değerlendirilmesi, eğitim öncesi ve sonrasında yapılan sınavlarla ve anketlerle sağlanmaktadır.

Temel İlk Yardım Sertifikası Kaç Yıl Geçerlidir?

İlk yardım sertifikaları 3 yıl geçerli olmaktadır. Belge süresi dolmak üzere olan ilk yardımcılar, ilk yardım eğitim merkezimizce düzenlenen 8 saatlik İlk yardım Yenileme Eğitimi’ne katılarak sınav şartı aranmaksızın mevcut belgelerini yenileyebilmektedir. Sağlık sektöründe çalışanların dışında temel ilk yardım eğitimi almak isteyenler de iş başvurularına belgelerini ekleyebilirler. Günümüzde iş güvenliği adına elde edilen sertifikalar, işe alım sürecinde önemli bir kriter olarak değerlendirilmektedir.

Toplam 16 saat süren eğitim sürecinin sonrasında bireyler uygulamalı sınava girerek sertifikalarını temin edebilirler.

Sağlık Bakanlığı İlk Yardım Sertifikası Eğitimi

Ekşioğlu OSGB olarak Sağlık Bakanlığı yetkili kurumuyuz. Uzman eğitmenlerimiz sizler için her zaman en doğru yönlendirmeyi sağlamaktadır. Temel ilk yardım eğitimi ve diğer tüm detaylar için iletişim sayfamızı ziyaret ederek sorularınızı bize iletebilirsiniz.

İlk yardım sertifikası ne işe yarar?

İlk yardım sertifikasına sahip görevliler birçok firmada istihdam sağlayabilir. Benzer şekilde bu sertifikaya sahip kişiler, halk eğitim merkezleri ve sürücü kurslarında eğitmen olarak görev alabilir; Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan iş kollarında ilk yardım eğiticisi olarak görev alabilirler. Tüm bunların yanı sıra bu eğitimi tamamlamış kişiler ilk yardım hakkındaki hayat kurtarıcı bilgilere sahip olur ve acil müdahalede bulunabilirler.

Kimler ilk yardım sertifikası alabilir?

Bireylerin ilk yardım sertifikası almak için en az ilkokul mezunu olması, 18 yaşında ve daha büyük olması ve katıldıkları teorik ve uygulamalı sınavdan en az 85 almış olması gerekmektedir.

İlk yardım sertifikamın süresi doldu, ne yapmalıyım?

Böyle bir durumda ilk yardım eğitim merkezlerine başvurabilir, 8 saatlik bir güncelleme alarak eğitiminizin geçerlilik süresini 3 yıl uzatabilirsiniz.

Eğitimler Hakkında Bilgi Talep Edin