Yangın Eğitimi

Yangın eğitimi, aniden oluşan afet durumlarında yangın ile mücadele etmeyi öğrenebilmek, ortamda güvenliği sağlamak ve yangın söndürme adına bulunan gereçlerin nasıl kullanılabileceğini öğrenmek adına büyük önem arz eder. Birçok yangın vakasında bilgisizlik ve yanlış müdahale yöntemleri can ve mal kayıplarına yol açmaktadır. Yangın her an her zaman karşımıza çıkabilecek bir afet şeklidir. Bu nedenle işletmelerin personelleri için yangın eğitimi aldırmaları önemlidir.

Olası yangın durumunda müdahale yöntemleri neler olmalı? Öncelikler nasıl belirlenmeli? Kalabalık alanlarda oluşan yangınlarda ilk adım ne olmalı? Bu gibi soruların yanıtları öğrenilerek tam güvenlik sağlanabilir.

Yangın gibi tehlikeli bir afet durumunda sonuçları en aza indirmek için Ekşioğlu iş sağlığı ve güvenliği firma bünyesine ait olan yangın eğitmenci sertifikasına sahip kişilerce verilen Sertifikalı yangın eğitimlerine katılabilirsiniz.

Uygulamalı Yangın Eğitimi

Uygulamalı yangın eğitimlerinde belirli tatbikatlar gerçekleştirilir. Tecrübeli eğitmenimiz kontrolünde metal tava içinde oluşturulan ateşe yangın tüpleri ile müdahale edilmekte ve uygulamalı yangın eğitimi verilmektedir. Uygulamalı olarak yangın söndürme eğitimi alan ve sınavda yüksek puan alan kişilere yangın sertifikası düzenlenir ve bu kişiler, iş yerlerinde yangın ekiplerinde görev aldırılır.

Yangın Eğitimi / Hedef

Eğitimin personele kazanımları ise eğitimde verilen tüm çalışanların başlangıç yangınına ya da yayılmış olan bir yangına doğru malzeme ile ve doğru şekilde müdahale etmesi, söndürmesi ya da yayılmasını engellemesidir. Yangın eğitimi alarak büyük bir bilinç elde edebilir ve bulunduğunuz ortamda güvenlik sağlayabilirsiniz.

Yangın Eğitimi / İçerik

*Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Sivil Savunma Koleji, Temel Yangın Eğitimi
*Yangının Tanımı
*Yangın Çeşitleri
*Söndürme Teknikleri
*Yangın Anında Yapılanlar
*Söndürme Anına Yapılanlar
*Yangının Nedenleri
*Yangının Aşamaları
*Yangının Yarattığı Tehlikeler
*Yangın Güvenlik Önlemleri
*Yangın Kapınızı Çalarsa
*Orman Yangınları
*Yangın Tüpleri ve Uygulaması
*Eğitim 3 Saat teorik, 1 saat pratik, toplam 4 saattir.

İlgili kanunlar:

1- 19-12-2007 Tarihli 2007 / 12937 Sayılı Binaların Yangından Korunması

Hakkında Yönetmelik

2- 7126 Sayılı Sivil Savunma Kanunu,

Eğitim yöntemi

Eğitim iki aşamalı gerçekleşir; Eğitimin etkinliği ve değerlendirilmesi, eğitim öncesi ve sonrasında yapılacak sınavlarla ve anketlerle sağlanacaktır. Eğitimler interaktif eğitim teknikleri kullanılarak, televizyon, projektör, slayt vb eğitim materyalleri ile destekli, ayrıca yapılan tatbikatlar ile de insan odaklıdır.

Yangın Eğitimi / Eğitmen kadrosu

Eğitimler; KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ YANGIN EĞİTİCİ EĞİTMENİ TARAFINDAN Sertifikalı, Erkan EKŞİOĞLU tarafından verilecektir.

Yangın Eğitimi Sonunda Verilen Belge

Eğitim sonunda başarılı bulunan katılımcılara, “Temel Yangın Eğitimi’’ sertifikası verilecektir.

Eğitim yeri: Eğitim alan kurumun eğitim salonu ve tatbikat için belirlenecek uygun bir alan. Yangın eğitimi konusunda bilgi almak ve sertifikalı yangın eğitimi hakkında detayları öğrenmek için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğitimler Hakkında Bilgi Talep Edin