MEB Onaylı Hijyen Eğitimi Belgesi

meb onaylı hijyen eğitimi belgesi
meb onaylı hijyen eğitimi belgesi

M.E.B Onaylı Hijyen Eğitimi Belgesi 

Hijyen eğitimi belgesi, özellikle temizlik ve gıda sektörü çalışanları tarafından alınması gerekli bir belgedir. Çalışma ortamında sağlıklı bir alan oluşturulması, çalışanların başta kendi sağlıkları olmak üzere çevre sağlığını koruyabilmesi adına MEB onaylı hijyen sertifikası alması gereklidir.

Hijyen eğitimi zorunluluğu bulunan alanlar

Gıda üretimi yapan işyerleri, Gıda perakende satışı yapan işyerleri, İçme suyu üretimi yapan yerler, İnsani kullanım suyu üreten işyerleri, Kaplıca çalışanları, Hamam, Sauna, Berber, Kuaför, Masaj, güzellik, düğün salonları ve benzeri yerler, Otel, Motel, Pansiyon, Misafirhane ve Temizlik hizmeti veren firmalar hijyen belgesi almak durumundadır.

 

Online Hijyen Belgesi

İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde online hijyen eğitimi ile kısa sürede hijyen eğitim belgesi alabilirsiniz. Online hijyen eğitimi sonunda, maksimum 15 gün içerisinde sertifikanız teslim edilir. E devlet tarafından sorgulayabilirsiniz.

Hijyen belgesi nasıl alınır?

Hijyen eğitimi alarak hijyen belgesi sahibi olabilmek için Ekşioğlu ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. Ekşioğlu hijyen sertifikası MEB onaylıdır. Ömür boyu geçerliliği bulunmaktadır. Eğitim tamamlandıktan 15 gün sonra e-devlet sistemine düşmektedir.

Hijyen belgesi ne kadar sürede alınır? Bu alanda merak edilen diğer bir önemli sorudur. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hijyen eğitimi en az 8 saat ve en fazla 40 saat olarak belirlenmiştir. Eğitim süreci sonunda maksimum 15 gün içerisinde belge teslimi yapılmaktadır.

Hijyen belgesi için nereye başvurulur?

Hijyen belgesi almak için Ekşioğlu ekibine başvurabilirsiniz, Uzman eğitmenler tarafından hijyen belgesi almak için başvuru yapabilirsiniz.

Ekşioğlu MEB Onaylı Hijyen Eğitimi

Ekşioğlu İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitmencileri tarafından verilen Hijyen eğitimi ile kursa katılanların, aşağıda belirtilen kriterleri yerine getirmeleri hedeflenmektedir.

1. Kişisel hijyen ilkelerini ve uygulamalarını esas itibarıyla bilir
2. Tuvalet sonrasında veya herhangi bir yere temas sonrasında ellerini usulune uygun olarak sıvı sabun veya köpükle yıkar, kağıt havluyla kurular.
3. Maske, bone ve önlük gibi koruyucu giysileri giyer.
4. Verdiği hizmet sırasında sebep olabileceği hastalıkları, hastalık kaynaklarını ve bulaşma yollarını öğrenir.
5. Hastalıklardan korunma yollarını, bulaşmayı engelleyici kişisel önlemleri ve başkalarının hasta olmaması için yapılması gerekenleri bilir.
6. Konu hakkındaki mevzuatı, mevzuattan kaynaklanan sorumluluklarını ve mevzuatın getirdiği yaptırımları bilir.