Deprem Eğitimi Nedir? Neden Önemlidir?

Deprem eğitimi, sarsıcı etkilere neden olmakla birlikte can ve mal kaybına yol açabilen deprem sürecini en iyi şekilde yönetmek adına büyük önem arz etmektedir. Türkiye, fay hattı üzerinde yer alır. Bu nedenle deprem görülme sıklığı son derece fazladır. Diğer doğal afetler ile birlikte deprem öncesi ve sonrasında yapılması gerekenleri bilmek, çok daha akılcı davranmaya olanak tanır. Kişiler kendilerini en iyi koruyabilecekleri alanları keşfederek belirler. Aynı zamanda deprem hissedildiğinde yapması gerekenlerin bilincine varır. Bu nedenle gerek okullarda gerekse iş yerlerinde mutlaka deprem bilinçlendirme eğitimi alınmalıdır.

İş yerleri için kanun tarafından zorunlu kılınan iş güvenliği sürecinde bu eğitim sağlanmaktadır. Gebze OSGB firması olarak bu süreçle özel olarak ilgilenmekteyiz. İş güvenliği uzmanlarımız işletmeler için eğitimin yanı sıra çeşitli tatbikatlar ile olası durumlar için önlemler planlar.

Deprem sırasında iş yerlerinde yapılması gerekenleri öğrenin!

Deprem, aniden gelen ve çoğunlukla panik yapılarak yanlış hareketlere yol açabilen bir doğal afettir. Bu nedenle deprem esnasında iş yerinde nasıl hareket edilmesi gerektiğini, öncelikli yapılacakları, dikkat edilmesi gereken alanları ve çevrenizdekileri nasıl güvende tutabileceğinizi deprem eğitimi ile bilmeniz gerekiyor. Bu konuda işverenlere büyük bir sorumluluk düşüyor. Devlet tarafından zorunlu kılınan OSGB hizmetleri ile işveren de dahil olmak üzere tüm personelin korunması sağlanmaktadır. İşletme içerisinde deprem sürecinde kişilere zarar verebilecek tüm risk faktörleri önceden belirlenmektedir.

Temel Deprem Eğitimi ve Planlama Süreci

Deprem anında oluşabilecek yangın vb. problemler için de mutlaka temel yangın müdahalesi öğrenilmeli, yangın tahliye yolları saptanmalıdır. Deprem anında yapılması ve yapılmaması gerekenler belirlenmelidir. Ekşioğlu OSGB, deprem bilinçlendirme eğitimi kapsamında gerekli tüm detayları işler. Böylece tüm personel yapması gerekenlerin her an bilincinde olur. Panik ile yanlış hareketler ve müdahaleler yapılmasının önüne geçilir.

Ekşioğlu Gebze OSGB firması deprem eğitim süreci 4 saat sürmektedir. Temel deprem eğitimi konusunda detaylı bilgi sahibi olmak ve afetlere hazırlık bilincini arttırmak için iletişim sayfasını ziyaret ederek bizlere ulaşabilirsiniz.

**Toplumsal bilinci arttırmak ve gerçekleşebilecek bir depremden en az zararla kurtulmak için kişilerin deprem eğitimi alması büyük önem taşımaktadır.

 

İçerik Hk. Gebze OSGB firması, Gebze OSGB firmaları,
Görsel: PexelsBir cevap yazın