Yüksekte Çalışma Belgesi

Yüksekte çalışma belgesi, yüksekte çalışma eğitimi alınmasının ardından kişilere verilen bir sertifikadır. Bu eğitimin düzenlenmesinin amacı yüksekte çalışma durumunda olan kişilerin güvenli şartları oluşturarak ekipmanlarını en doğru şekilde kullanabiliyor olmasını sağlamaktır. Yüksekte çalışmak olan kişilerin risk analizi ve çözüm becerisinin gelişmiş olması gerekir. Bu alanda çalışan kişiler kişisel koruyucu donanım bilgisi edinerek bunların teknik özellikleri, kullanımı, bakımı, konusunda yetkinliğe sahip olmalıdır. Siz de yüksekte çalışma belgesi sahibi olarak bu alanda çalışma becerisi elde edebilirsiniz.

Peki yüksekte çalışma tam olarak nedir? Hangi şartlar gözetilmektedir?

Seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma, yüksekte çalışma olarak kabul edilmiştir. Bu alanlarda çalışan bireylere yüksekte çalışma ile ilgili tehlike ve riskler hakkında bilgilendirme sağlanarak gerekli eğitim verilmektedir.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 17. maddesine ve 15.05.2013 tarih ve 28648 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği’nin 5. maddesine göre; işverenler, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlamakla yükümlüdür.

25786 sayılı yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği ve 28695 sayılı kişisel koruyucu donanımların (KKD) işyerlerinde kullanılması hakkında yönetmelik gereği de bu eğitimin alınması zorunludur.

Yüksekte çalışma belgesi nasıl alınır?

Yüksekte çalışma belgesi almak için öncelikle bu alanda resmi olarak görevlendirilmiş bir OSGB firması ile görüşmeniz ve eğitim almanız gerekmektedir. Ekşioğlu OSGB, yüksekte çalışma belgesi için ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Ekşioğlu yüksekte çalışma eğitimi sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer almaktadır.

Zorunlu mu? Kaç yıl geçerlidir?

Yüksekte montaj, bakım-onarım ve temizlik işleri yapacak çalışanların bu eğitimi alması ve belge sahibi olması yasal olarak zorunludur. Geçerlilik süresi  çalışılan yerin tehlike sınıfına göre 1,2 veya 3 yıldır. Değişen ekipman ve teknolojilere bağlı olarak çalışanın zaman aşımına uğradıkça tekrar eğitim alması gerekir.Bir cevap yazın