Temel İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

Temel ilk yardım sertifikası sahibi olarak herhangi bir kaza ya da hayati tehlike taşıyan durumlarda sağlık görevlileri tıbbi yardımda bulunana dek yapılması gereken müdahaleleri yerine getirebilirsiniz.

Kaza anlarında ya da herhangi bir durumda kişinin sağlık durumunun kötüleşmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalara ilk yardım ismi verilmektedir. Bu sertifikayı almak için öncelikle Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir ilk yardım merkezine başvuru yapmanız gerekmektedir.

İlk yardım Yönetmeliğinin 16. Maddesine istinaden; Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan iş yerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlk yardım Eğitimi” sertifikası almış “İlk yardımcının bulundurulması zorunludur.”

İlk yardım eğitimi yapılan yasal düzenlemelerle zorunlu eğitimler kapsamına alınmış olup sadece Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikası bulunan kişiler tarafından yapılabilmektedir. Ekşioğlu OSGB uzman eğitmen kadrosu ile temel ilk yardım eğitimleri düzenlemektedir.

İlk yardım sertifikası nereden alınır?

Ekşioğlu OSGB ile iletişime geçerek  sertifika için eğitimlere katılabilirsiniz. Eğitimler, Sağlık Bakanlığından onaylı Sertifikalı İlk Yardım Eğitmenleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Eğitim süresi 16 saattir. Uygulamalı ilk yardım sınavlarına katılarak siz de sertifika sahibi olabilirsiniz. Peki ne kadar sürelik bir geçerliliğe sahiptir?

Kaç yıl geçerlidir?

Ekşioğlu OSGB bünyesinde katılım göstererek sahip olduğunuz sertifikanız 3 yıl geçerlidir. 3 yılın ardından dilerseniz 8 saatlik İlk yardım Yenileme Eğitimi’ne katılarak sınav şartı aranmaksızın mevcut belgenizi yenileyebilirsiniz.

İşiniz gereği ilk yardım sertifikasına sahip olmak istiyorsanız ya da temel ilk yardım öğrenerek olası durumlar için kendinizi geliştirmek istiyorsanız İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ekşioğlu OSGB uzman ekibi sizlere gerekli bilgilendirmeyi sağlayacaktır.

** Eğitimin etkinliği ve değerlendirilmesi, eğitim öncesi ve sonrasında yapılan sınavlarla ve anketlerle sağlanmaktadır.Bir cevap yazın