Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır? Nasıl Başvuru Yapılır?

Mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır?, Nasıl başvuru yapılır? Zorunlu meslekler nelerdir? Tüm soruların yanıtlarına içeriğimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi, bireylerin herhangi bir meslekte, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından oluşturulmuş ulusal yeterliliklerde belirtilen şartları karşılıyor olabilmeleri durumunda sahip olabilecekleri bir belgedir. Bireylerin çalıştığı meslekte bilgi ve yeteneklerinin bulunduğunun göstergesidir. Bu belge, gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olduktan sonra ilgili kişilere iletilir.

Mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır?

Sınav ve belgelendirme sürecinin tamamı yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yürütülür, bireyler sınav başvurularını belge almak istedikleri ulusal yeterliliklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına yaparlar.

Önemli bilgi: Mesleki yeterlilik belgenizin, Avrupa Birliği ülkelerinde geçerliliği olan MYK sertifikası olabilmesi için, aldığınız merkezin mutlaka TÜRKAK tarafından akredite olmuş ve MYK tarafından yetkilendirilmiş Yeterlilik Belgelendirme Kuruluşu olması gereklidir.

Ekşioğlu OSGB, myk belgesi alınabilmesi adına sizlere profesyonel destek sunmaktadır. İletişim sayfasını ziyaret ederek mesleki yeterlilik belgesi başvurusu yapabilirsiniz.

Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu

Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Buna istinaden söz konusu tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir.

Mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınır?

Mesleğiniz için yeterlilik belgesine sahip olmak istiyorsanız öncelikle belge almak istediğiniz mesleğe ait yeterliliği bulunan bir kuruluşa başvuru yapmanız gerekir. Başvuru sonrasında değerlendirilen ve onaylanan adaylar hem teorik hem uygulamaya dayalı mesleki yeterlilik sınavına tabi tutulmaktadır. 5544 sayılı Kanun gereğince; tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfa giren ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan tebliğlerde belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamamaktadır. Kanun kapsamında mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu kapsamına giren meslekler de belirlenmiştir.

Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu olan meslekleri incelemek için tıklayınız.

Myk e-devlet takip süreci

Myk e-devlet üzerinden takip edilebilmektedir. Sınav sonuçları Ekşioğlu OSGB bünyesinde 5 iş günü sonrasında e-devlete yansımaktadır. Sınav sonrasını takip eden 10 iş günü içerisinde ise belge katılımcı adaya teslim edilir.

Mesleki yeterlilik ile işverenler nitelikli personele daha kısa sürede erişebilirken çalışanlar iş gelişimlerini destekleyebilirler.

 

 Bir cevap yazın