Antijen Test Kiti Nedir?

Koronavirüs antijen test kiti, FDA tarafından tanımlı, acil kullanım durumlarında koronavirüsü tespit etmek için kullanılan yeni bir tanı yöntemidir. Ekşioğlu OSGB olarak sağlığınızı önemsiyor, antijen kitlerimiz ile acil durumlarda hastalığı teşhis etmenize olanak tanıyoruz.

Hızlı Covid-19 antijen kitlerimiz, numunede SARS -CoV-2 virüs proteinlerinin varlığını tespit ederek enfeksiyonun erken tespit edilmesini sağlar.

Antijen Kiti Nasıl Çalışır?

Bir antijen, bağışıklık sisteminin antikor üretmesine ve bir bağışıklık tepkisini tetiklemesine neden olan bir maddedir. Yani özünde proteindir. COVID-19 durumunda, SARS -CoV-2 virüsünün yüzeyinde “spike” adı verilen proteinler bulunur. Bu nedenle antijen testi, SARS-CoV-2 virüsünün bu proteinlerini veya genetik materyalini tespit eder.

Hızlı antijen testi, semptomların başlamasından sonraki ilk günlerde ve yakın zamanda COVID-19 pozitif bir kişiyle doğrudan temas etmiş kişiler için uygulanmalıdır. Antijen testinin yorumlanması ise şöyledir:

 • Pozitif: Test ve kontrol çizgileri görünür, (2 çizgi)
 • Negatif: Yalnızca kontrol çizgisi görünür, (tek çizgi)
 • Geçersiz: Yalnızca test çizgisi görünür veya çizgi görünmez.

Antijen Kiti Nerelerde Kullanılır?

Antijen test kiti, Covid-19 pozitif biri ile temaslı olan, semptom gösteren ve güncel Covid durumunu öğrenmek isteyen kişiler tarafından kullanılabilir. Antijen testleri kolay uygulamalı olup steril herhangi bir alanda rahatça kullanılabilmektedir.

Covid-19 Antijen Testi Güvenilir mi?

Pek çok kişi “Test yaptırmak için nereye gideceğim? Hangi teste ihtiyacım var? Sonuçlarımı ne kadar sürede alırım?” gibi soruların cevaplarını arıyor. Kısacası birçoğumuz Covid pozitif olup olmadığımızı öğrenmenin kolay, hızlı ve zahmetsiz yollarını arıyoruz. Durum böyle olunca da çoğumuz evde Covid testi uygulamanın uygun bir çözüm olacağı kanaatine varıyoruz.

Evde yapılan testlerin süreleri değişiklik gösterebilmektedir. Bununla beraber Ekşioğlu OSGB antijen test kitleri, 10 dakikada sonuç gösteriyor olup %98,99 doğruluk oranına sahiptir.

Antijen testleri, PCR testlere kıyasla çok daha hızlı sonuç verir. Bu anlamda genellikle daha sık tercih edilen antijen kitleri, yüksek doğruluk oranına sahip olduğu için güvenilir sonuçlar verir.

Covid-19 Antijen Kiti Nerede Satılır?

Antijen test kitlerinin eczanelerde satışı bulunmamakla beraber online pazar yerlerinde satışı yapılabilmektedir. Ancak sertifikalı ve kanıtlanmış bir test kitine sahip olmanız ve en doğru sonuçlara ulaşabilmeniz için test kitlerinizi, Ekşioğlu OSGB gibi sektöründe kendini kanıtlamış OSGB firmalarından almanız önerilir.

Evde COVID-19 Antijen Test Kiti Nasıl Kullanılır?

COVID-19 antijen test kitleri ekonomiktir ve insanların bir tarama merkezinde test edilmek yerine kendi evlerinde konfor içinde COVID-19 için test yapmalarına olanak sağlar. Test, kullanım için tüm materyalleri içerir. Kullanımı aşağıdaki gibidir:

 • Mukoza örneğini steril bir çubuk yardımıyla burun boşluğundan toplayın,
 • Ardından çubuğu dikkatlice çıkarın,
 • Sürüntüyü örneğini ekstraksiyon tüpüne sokun ve oklarla gösterilen alana bastırın,
 • Sürüntüyü kullanma talimatına göre döndürün ve ekstraksiyon tüpünden çıkarın.
 • Kapağı tüp nozulunun üzerine yerleştirin ve numuneyi kılavuzdaki talimatlara uygun olarak uygulayın,
 • Test sonucunu kılavuzda belirtilen sürede okuyun. Bu süre 10 dakika ile 30 dakika arasında değişiklik gösterebilmektedir.

COVID-19 Antijen Test Kitinin Artıları ve Eksileri

Artılar ile başlayalım:

 • Hız: Antijen testinin faydalarından biri PCR testi ile karşılaştırıldığında yüksek hızda uygulanıp sonuç vermesidir.
 • Maliyet: Antijen testi diğer testlere göre daha ucuzdur.
 • Kolaylık: Kişiler evlerinde kendilerini rahatlıkla test edebilirler ve kişisel koruyucu donanıma ihtiyaç duymazlar. Antijen test kitleri kapsamlı laboratuvar eğitimi gerektirmez, çünkü çoğu kritik adım tek bir cihazda otomatikleştirilir.

Eksiler ile devam edelim:

 • Kesinlik: Antijen test teknolojisi gelişmeye devam ediyor olsa da hiçbir yöntem hastanelerde uygulanan testler kadar kesin sonuç vermeyebilir. Test sonucu negatifse ve semptomlar devam ederse, diğer klinik yöntemlerin kullanıldığı ek testler önerilir.
 • Yanlış pozitif sonuçlar: Pozitif antijen testleri çok daha doğru kabul edilir ancak yine de yanlış pozitifler üretebilirler.