Temel ilk yardım eğitimi sertifikası nasıl ve nereden alınır?

Temel ilk yardım eğitimi sertifikası, ilk yardım ile ilgili tüm gerekliliklerin aktarıldığı ve eğitim sonucunda elde edilen bir sertifikadır. İşyerlerinde bu eğitimin sağlanmanı büyük önem taşır. Kişilerin ani oluşan iş kazalarına müdahale etmesi hayat kurtarır.

İlk yardım Yönetmeliğinin 16 Maddesine istinaden; Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için ilgili mevzuat vardır. Buna göre göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan iş yerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlk Yardım Eğitimi” sertifikası almış “İlk yardımcının bulundurulması zorunludur.”

Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren durumlarda sağlık görevlilerinin yardımı ulaşıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla sağlanan uygulamalara ilk yardım denilmektedir. Temel düzeyde ilk yardım biliyor olmak, işyeri de dahil olmak üzere her alanda büyük önem taşır. Yönetmeliğe istinaden de iş yerlerinde Temel ilk yardım eğitimi sertifikası bulunan kişiler olması zorunludur.

Temel ilk yardım eğitimi sertifikası ne işe yarar?

Bu sertifikaya sahip olduğunuzda çevrenizde aciliyet barındıran kaza ve yaralanma olaylarında ilk müdahaleyi yapabilirsiniz. Sağlık çalışanları alana ulaşana dek kişilerin yaşamını güvence altına alabilirsiniz. Temel ilk yardım eğitimi için sertifika sahibi olmak için Bakanlığa bağlı bir kurum ile görüşmeniz gerekir. Ekşioğlu OSGB olarak uzun yıllardır sektörde İSG ve OSGB eğitimleri düzenliyoruz. Ekibimiz ile görüşerek eğitimlere katılabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığından yetkili ilk yardım eğitim merkezimizde 16 saatlik Temel İlk yardım kursuna katılabilirsiniz. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan uygulamalı ilk yardım sınavlarına girebilir ve ilk yardım sertifikası sahibi olabilirsiniz.

MEB onaylı ilk yardım sertifikası nasıl alınır?

Eğitimlerimiz Sağlık Bakanlığından onaylı Sertifikalı İlk Yardım Eğitmenleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Eğitimin etkinliği ve değerlendirilmesi, eğitim öncesi ve sonrasında yapılan sınavlarla ve anketlerle sağlanmaktadır.