İş sağlığı ve güvenliği sertifikası nasıl alınır 2022?

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası sahibi olmak için öncelikle bir eğitim sürecinden geçiyor olmanız gerekir. İşyerinde olması muhtemel kazaların önüne geçebilmek, güvenliği maksimum seviyede tutmak ve kaza risk faktörlerini ortadan kaldırmak için iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri büyük önem taşımaktadır. Kanun nezdinde incelendiğinde ise işletmelerin bu eğitimi sağlaması adına çeşitli yükümlülükleri bulunur.

“6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi firmaların faaliyetine ilişkin olarak yaptıkları işlerde bilgilendirme kapsamında, temel iş güvenliği eğitimi 7.04.2004 tarih ve 25426 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenlik Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde tüm çalışanların özlük dosyasında bulunması gereken eğitime örnek olarak dizayn edilmiştir. İş güvenliği eğitimi tüm personel için alınmalıdır.”

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası alabilmek adına bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlar ile iletişime geçmeniz gerekir. Ekşioğlu OSGB olarak yıllardır sektörde edindiğimiz deneyimler ve uzman kadromuz ile hizmet sunuyoruz. Gerekli eğitimlere dahil olduktan sonra sizde sertifikanızı alabilirsiniz.

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası ne işe yarar?

İSG Belgesi, yapılan işin ve işi yapan organizasyonun yasa ve yönetmeliklere uyumlu olduğunun göstergesi olan bir sertifikadır. Bu sertifikayı almak isteyenler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylanmış bir kuruma başvuru yapmalıdır. Ekşioğlu iş sağlığı ve güvenliği olarak çalışma bakanlığından yetki belgesi olan iş güvenliği uzmanlarının vermiş olduğu eğitimler ile işyerlerinde sağlıklı ve güvenli bir ortamı temin edilmesi adına çalışıyoruz. Her yıl gerçekleşen iş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçebilmek adına bu eğitimin önemini vurguluyor ve çalışanları yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendiriyoruz.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi kaç saat sürer?

Eğitimler ve içeriklerine yönelik olarak eğitim saatleri değişkenlik gösterebilir. Eğitim sürelerini öğrenmek ve sorularınıza yanıt bulmak için İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri firmanızın sektörüne özgü riskler ve çalışmalar doğrultusunda hazırlanıp personel bu kapsamda eğitim verilecektir. İş sağlığı ve güvenliği sertifikası veren kurumlar için araştırma yapıyorsanız Ekşioğlu OSGB ekibimizle görüşebilirsiniz.