İş Güvenliği Sertifikası

İş güvenliği sertifikası alabilmek için öncelikle İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına (İSG) girmeniz gereklidir. İş güvenliği sertifikasını alabilmek için farklı bazı sınıflar bulunur. İşyerlerinin çalışma ortamına göre iş güvenliği sertifikaları da 3 farklı sınıfa ayrılmıştır. Bunlar A, B ve C sınıfları olarak isimlendirilmiştir.

İş güvenliği sertifikasıyla birlikte kişiler firmalarda iş güvenliği uzmanı olarak görev alabilir. Kendi tecrübelerini de böylelikle artırabilir. Her yıl yüzlerce iş kazası ve meslek hastalığının görüldüğü işyerlerinde iş güvenliği uzmanları önlemler alarak hata payını minimum düzeye indirger.

İş güvenliği sertifikası nereden alınır?

Sertifika sahibi olabilmek için Ekşioğlu OSGB ekibi ile iletişime geçebilir ve detayları öğrenebilirsiniz. Profesyonel Ekşioğlu OSGB ekibi eğitimler ve sertifika için yapılması gereken her şeyi sizlere aktarır.

**İş güvenliği eğitim programını tamamlayan ve eğitim sonunda Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda başarılı olan mimar, mühendis veya Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen/fen-edebiyat fakültesi fizik veya kimya bölüm mezunları veya İş güvenliği teknikerleri İş Güvenliği Uzmanlığı yapabilmektedir.

Görevleri nelerdir?

Rehberlik
Risk değerlendirmesi
Çalışma ortamı gözetimi
Eğitim, bilgilendirme ve kayıt
İlgili birimler ile iş birliği

Yukarıda sıralanan faktörler, İş güvenliği sertifikası alarak iş güvenliği uzmanlığı yapan kişilerin görevlerini içerir. Sertifika için başvuru yapabilmek adına ıslak imzalı başvuru formu ve lisans eğitimi diploması belgeler içinde yer almalıdır. A sınıfı sertifika programı için B ve C sınıfı belgelerinizin hazır olması gerekir. Belgeler tamamlandıktan sonra eğitim ve sınav süreci başlar.

İş güvenliği sertifikası nasıl alınır 2022?

İş güvenliği sertifikası alabilmek için tüm gereklilikleri ekibimiz sizlere aktaracaktır. Dilerseniz iletişim sayfamızı ziyaret edebilir, dilerseniz başvuru formunu doldurabilirsiniz. Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumumuz, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili firmalara danışmanlık hizmeti de sağlamaktadır. EKŞİOĞLU OSGB Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, işverene sunduğu en iyi çözümler ve personele sağladığı mutlu çalışma ortamı ile daha güvenli yarınlar için faaliyetlerini sürdürmektedir.